I. Metodika a ciele práce
í vlastnými logickými postupmi spracované do výslednej hypotézy. Pri spracovávaní tejto témy budem postupovať logicky, aby som všetkých v úvode oboznámil s danou témou. Zdrojom budú historické pramene, čerpané z najrôznejších zdrojov. Za najdôležitejšie zdroje prameňov tejto práce pokladám knižnice, kroniky obecných a mestských úradov, kostolné archívy. Časť teoretických údajov bola čerpaná aj z webových stránok. Všetky zdroje mojej práce sú uverejnené v Zozname použitej literatúry. Bohužiaľ, zdroje poskytovali často len čiastkové závery, preto boli doplňované vlastnými logickými a dedukčnými postupmi. Regionálne historické otázniky boli konzultované z Mgr. Helenou Tržickou. Cirkevnú históriu a husitstvo ako také mi vynikajúco priblížila Mgr. Milica Jozafová, ktorá je správkyňou Evanjelickej fary v obci Hrnčiarska Ves. Práca je doplnená vlastnou prácou, a to zostavením náučného chodníka, priblížením malého náleziska na pozemku domu č. 108 v Hrnčiarskej Vsi, objasnenie polohy hrádku nad obcou Pondelok.
Práca však rieši aj záporný vzťah človeka a jeho histórie a na základe ankety presnejšie definuje tento údaj, keďže cieľom práce je priblížiť históriu.
Cieľom práce je vytvoriť jednotný nestranný pohľad na cirkevno-politickú situláciu na Slovensku v regiónoch Novohrad a Malohont za prítomnosti bratríckych vojsk.
Chcem poukázať na význam nášho regiónu v minulosti a vyjadriť, že v tej dobe bol možno väčší ako je dnes. Veď nakoniec určite sami posúdite, či boli v tejto vojne významnejšie veľké slovenské mestá alebo mestečká Malohontu a Novohradu.
okik
(kiki, 20. 5. 2011 16:20)